Here are the winners of the third edition of ANN Awards

On 26 August, Animation Xpress successfully concluded the third edition of  Kids, Animation & More (KAM) Summit, which was dedicated to celebrate the new dawn of animation. The summit was followed by the grand gala award ceremony titled ANN Awards bringing together students and the most esteemed professionals from the sector to celebrate and recognise the talent behind the Indian animation industry.

KAM Summit and ANN awards 2022 were presented by Nick and co-powered by 88 Pictures, YOTTA served as the infrastructure partner, whereas Green Gold Animation was the summit partner.  Ssoftoons, Sony YAY, and Zebu Animation Studios were the associate partners and the event was supported by Mikros Animation, Huion, and Reliance Animation.  Powerkids entertainment was the Lanyard and badges partner and  DigiCon6 Asia was the festival partner.

This year, AnimationXpress in association with Graphiti Multimedia instituted the ‘Ram Mohan Award For Excellence in Animation’ in honour of the father of Indian animation – Late Padma Shri Ram Mohan. Ram Mohan’s wife Dr Sheila Rao, his son Kartick Mohan, Graphiti Multimedia CEO & co-founder Tilak Shetty and COO & co-founder Munjal Shroff presented the award to Dhimant Vyas for his yeoman contribution to the Indian animation industry.

Also, like previous year, AnimationXpress took forward ‘The Arnab Chaudhuri Director’s Award’ which was instituted in memory of creative genius and champion of the Indian animation industry, the late Arnab Chaudhuri. The winner of ‘The Arnab Chaudhuri Young Ace Award – Short Form content’ was Pivari Kejriwal and she was awarded with a cash prize of Rs 25000 and the winner of ‘The Arnab Chaudhuri Animation ACE Award’ was Upamanyu Bhattacharya and was awarded with a cash prize of Rs 50,000. The cash prize is a joint contribution from Ashima Avasthi, Vaibhav Studios and AnimationXpress. The winners also received a digital tablet from the support partner HUION.

Here’s the complete list of Ann Awards 2022 nominations and winners:

PROGRAMMING

Best Preschool Show

Wisdom Tree- Moral Stories (ETV BAL BHARAT) (domestic project – winner)

Oggy Oggy (Philm CGI) (international project – winner)

Best Channel Packaging

Warner Bros. Discovery: Unbox the Fun packaging (winner)

Best Promo

Dragonero (Powerkids Entertainment) (international project – winner)

Oggy Mechanical new episodes (Sony YAY!)

Ekans Pehredaar (Warner Bros. Discovery) (domestic project – winner)

Best 2D animated series

Titoo (Cosmos-Maya India Pvt Ltd)

Chhota Bheem Buddhe Bachhe (Green Gold Animation Pvt Ltd) (winner)

Akki Jaanbaaz (IN10 Media Network)(winner)

Best 3D animated series

Rudra Magical Dreams, Viacom 18 Media Pvt Ltd (Nickelodeon) (domestic project – winner)

Bablu Dablu Cubs 4 (One Take Media Co)

Pinocchio & Friends (Toonz Animation India Private Limited) (international project – winner)

Best Animated Film

Veer Bahadur Bheem (Green Gold Animation Pvt Ltd)

Rudra In The Forgotten World (Viacom 18 Media Pvt Ltd) (winner)

Little Singham ki Black Shadow se Takkar (Reliance Animation Studio Pvt. Ltd) (winner)

Best Animated Short Film

Lust in the Woods (Wackytoon Studio Pvt. Ltd) (winner)

Xmas Ident (Warner Bro. Discovery)

Best Music Composer

Tarak Mehta Ka Ooltaah Chashmah music video (Sony YAY!)

Ding Dong Bell Title Song (Sony YAY!) (winner)

Main Choti Si Titli (Yoboho New Media Pvt Ltd)

Best Remotely Produced content 

Ekans (Hitech Animation )

Oggy Oggy (Philm CGI) (winner)

XMas ident (Warner Bros. Discovery)

Best Live Action Kids Programming

Disney Imagine That Season 2 (Disney Broadcasting (India) Pvt Ltd) (winner)

DIGITAL/ OTT AWARDS

Best Animated Film

Christmas Thatha (Green Gold Animation Pvt Ltd) (domestic project – winner)

Atram Shatram Clay Animation FSSAI India (Skill Tool Studio)

Trollhunters: Rise of the Titans (88 Pictures Media and Entertainment Pvt Ltd) (international project – winner)

Best Animated Digital Series

Jungle Book (Powerkids Entertainment) (international project – winner)

Chicky– season two (Philm CGI) (domestic project – winner)

Samurai Rabbit: The Usagi Chronicles (88 Pictures Media and Entertainment Pvt Ltd)

Best Animated Music Video

Chhota Bheem title song music video (Green Gold Animation Pvt Ltd)(winner)

Tarak Mehta Ka Chota Chashmah music video  (Sony YAY!)

Ninnanthor yaaru illavalo (Plangle studio pvt ltd)

Best Remotely Produced Content

Smaashhing Simmba (Duty pe Bhoot) (Reliance Animation Studio Pvt. Ltd.)(winner)

Best Animated Social Media Brand

Wowkidz (Cosmos-Maya India Pvt Ltd) (winner)

Chhota Bheem Adventures (Singapore) – Immersing in Arts and Cultures (Green Gold Animation Pvt Ltd)

 Disney India – Digital  (Disney Broadcasting (India) Private Limited)

Best Reels

Pixoury (Pixoury Media OPC Private Limited)

Getting too old for this and Champi (Priyanka Tampi)(winner)

 Disney India – Digital (Disney Broadcasting (India) Private Limited)

TECHNICAL AWARDS

Best Character Animation

Kandittundu (Studio Eeksaurus Productions Pvt. Ltd.) (winner)

Lust in the Woods (Wackytoon Studio Pvt. Ltd.)

Oggy Oggy (Philm CGI) (international project – winner)

Best Character Design

Kandittundu (Studio Eeksaurus Productions Pvt. Ltd.) (winner)

Titoo (Cosmos-Maya India Pvt Ltd)

Lust in the Woods (Wackytoon Studio Pvt. Ltd.)

Best Director of an animated TV series

Dheeraj Berry- Titoo (Cosmos-Maya India Pvt Ltd)

Gangaraj A Charan- Chhota Bheem Buddhe Bacche (Green Gold Animation Pvt Ltd)

Aashish Mall and Avinash Walzade – Besurdas Chala Khyberpass (Paperboat Design Studios Pvt Ltd) (winner)

Best Director of an animated film

Adithi Krishnadas- Kandittundu (Studio Eeksaurus Productions Pvt. Ltd.) (winner)

Chandan Mondal and G.D.R.Mohan Rao- Veer Bahadur Bheem (Green Gold Animation Pvt Ltd)

Avinash Walzade- Fukrey Boyzzz In Assam (Paperboat Design Studios Pvt Ltd)

Best Title Song

Chhota Bheem Title song  (Green Gold Animation Pvt Ltd)

Bhoot Bandhus Viacom 18 Media Pvt Ltd (Nickelodeon) (winner)

Tarak Mehta Ka Chhota Chashmah music video (Sony YAY!) (winner)

Best Title Design

Shonar Bengal (Paperboat Design Studios Pvt Ltd.) (winner)

Best Screenplay

Nupur Sharma- Little Singham -Super Squad in Kojima Island  (winner)

Best Editing in an animated TV series

Deepak Bhanudas Salunke – Titoo (Cosmos-Maya India Pvt Ltd) (winner)

Best Editing in an animated film

Lust in the Woods (Wackytoon Studio Pvt. Ltd.) (winner)

L&M – LICENSING AND MERCHANDISING AWARDS

Best animated character merchandise

Chhota Bheem and Rasna association (Green Gold Animation Pvt Ltd) (winner)

Best use of leveraging a character for Brand marketing

Chhota Bheem and Cadbury association (Green Gold Animation Pvt Ltd) (winner)

Best licensed animated series programme

Billa Jasoos  (One Take Media Co) (winner)

Best licensed animated character programme

Bablu Dablu Monster Plan (One Take Media Co) (winner)

MAM – MEDIA ADVERTISING AND MARKETING

Best Animated Brand Film

Perk Disclaimers Campaign (Paperboat Design Studios Pvt Ltd) (winner)

Rupa Torrido (Famous Digital Studios Pvt Ltd)

Xmas Ident (Warner Bro. Discovery)

Best experiential marketing

Vir- The Robot Boy with Yug Metaverse for india’s first holi party in the metaverse by  (Cosmos-Maya India Pvt Ltd)

Perk Disclaimers Campaign (Paperboat Design Studios Pvt Ltd) (winner)

McDowell Event (Immersive Gamitronics Studios Pvt ltd)

Best Innovative Campaign

Perk Disclaimers Campaign (Paperboat Design Studios Pvt Ltd)

Paintathon (ETV BAL BHARAT)

Disney Imagine That season two (Disney Broadcasting (India) Private Limited)(winner)

Best use of animated character in a brand TVC

Chhota Bheem and Cadbury association (Green Gold Animation Pvt Ltd) (winner)

Best use of animated character in a brand TVC

Pushup Challenge (ETV BAL BHARAT) (winner)

Best Brand Collaboration

Disney Imagine That Season 2 x Cello (Disney Broadcasting (India) Private Limited) (winner)

SOCIAL MEDIA AWARDS

Best Animation song

Abhimanyu The Young Yodha (ETV BAL BHARAT) (winner)

Best Animation Short film

Lust in the Woods (Wackytoon Studio Pvt. Ltd)

Power of Change (Creative Multimedia College/ Hyderabad) ( domestic project – winner)

5 More Sleeps Till Christmas (88 Pictures Media and Entertainment Pvt Ltd) (international project – winner)

STUDENT AWARDS

Best Student 3D film

The Belly Boy (MAAC)

RIFE – A Wave of Fear (MAAC)

The Hero (MAAC) (winner)

Best student 2D film

Toying Box (Satyajit Ray Film and Television Institute)

Long Lost Home (Satyajit Ray Film and Television Institute) (winner)

Take2 (Ajeenkya DY Patil University)

THE ARNAB CHAUDHURI DIRECTOR’S AWARD

The Arnab Chaudhuri Animation ACE Award

Upamanyu Bhattacharya (Animator-Ghost Animation) (winner)

The Arnab Chaudhuri Young Ace Award

BOX – Vivek Prakash (Satyajit Ray Film and Television Institute)

Long Lost Home – Yangchen Thapa (Satyajit Ray Film and Television Institute)

A Haunting that no one else saw – Pivari Kejriwal (Srishti Institute of Art Design and Technology) (winner)

SPECIAL AWARDS

Best use of animation in a public service message

Chhota Bheem Vibe Mask Ad (Green Gold Animation Pvt Ltd)

ANI NEWS (Mahendra Singh)(SSoftoons Entertainment Media LLP)

Bhookh (Vivi5 Studios) ( winner)

Best Syndicated Content

Jungle Book  (Powerkids Entertainment)

Bablu Dablu The Adventure (One Take Media Co)(winner)

Jaanbaaz Murga  (One Take Media Co)

India’s most loved animated character

Motu Patlu (Cosmos-Maya India Pvt Ltd)

Chhota Bheem- Veer Bahadur Bheem (Green Gold Animation Pvt Ltd) (winner)

Fukrey Boyzzz : Choocha  (Warner Bros. Discovery)

Best Bollywood inspired animated IP

Dabangg (Cosmos-Maya India Pvt Ltd)

Smaashhing Simmba (Train Robbery) (Reliance Animation Studio Pvt. Ltd.)

Little Singham (Reliance Animation Studio Pvt. Ltd.) (winner)

Best Animated Music Video

Bhoot Bandhus Viacom 18 Media Pvt Ltd (Nickelodeon) (winner)

Titoo (Cosmos-Maya India Pvt Ltd)

Little Singham – Samandar ka Sikandar (Reliance Animation Studio Pvt. Ltd.)

Best Animated Project in Metaverse

Vir- The Robot Boy with Yug Metaverse for india’s first holi party in the metaverse by (Cosmos-Maya India Pvt Ltd) (winner)

Best Animator – Male

Mukund Bhaleghare –Atram Shatram_Clay Animation_FSSAI_India (Skill Tool Studio) (winner)

Animation Personality of the Year

 Soumitra Ranade (Paperboat Design Studios Pvt Ltd) (winner)

Best Indie Studio

Plangle studio pvt ltd (winner)

Studio of the Year

Green Gold Animation Pvt. Ltd

Studio56 Animation (winner)

Paperboat Design Studios Pvt Ltd (winner)

buy windows 11 pro test ediyorum